Teknik analizin başlangıç noktası grafikleri doğru okuyabilmek ve analiz tarzınıza uygun bir grafik çeşidi seçmektir. Teknik analiz grafikleri en temel haliyle fiyat ve tarih bilgisinden oluşur.

Bir yatırım aracının belirli bir zaman dilimi içindeki fiyat değişimlerini görselleştirmeden doğru alım satım kararları verebilmek, bu yatırım aracına dair arz ve talep dengesinin değiştiği fiyat seviyelerini belirleyebilmek pek mümkün değildir.

Fiyat ve vade dışında grafikler her bir periyot (Gün, ay, saat) için oluşan en yüksek, en düşük fiyatları ve açılış-kapanış değerlerini de gösterebilirler. Bunların dışında grafiklere çeşitli teknik analiz göstergeleri eklenerek tek bakışta daha fazla bilgi elde etmek mümkündür.

Teknik Analizde en yaygın kullanılan grafik çeşitleri:

Çizgi Grafikler:

Gün sonunda oluşan kapanış verilerinin birleştirilmesiyle oluşan grafik türüdür. Yalnızca kapanış verisinden oluştuğu için kısa vadeli analizlerde çok tercih edilmez, fakat uzun vadeli analizlerde trendin yönünü basti ve anlaşılır şekilde görmek için, ya da yatırım araçlarının fiyat seyrini karşılaştırmak amacıyla sıkça kullanılır.

Aşağıdaki grafikte Bist 100'de son dönemde oluşan fiyat hareketleri çizgi grafik üzerinde gösterilmektedir.

teknik analizde çizgi grafikler

Çubuk Grafikler:

Çubuk grafik teknik analizde en sık kullanılan grafik türüdür. Bu grafik türünde fiyat barı açılış, kapanış, en yüksek ve en düşük seviyeleri göstermektedir. Ek olarak fiyat barlarının renkli gösterimiyle düşüş ve yükseliş bilgisi de verilmiş olur.  Fiyat barları yanyana geldiğinde analiz için oldukça fazla ve yeterli bilgi elde edilmiş olmaktadır. Bu grafik türü gerek kısa, gerekse uzun, her tür vade için kullanılabilir.

 Teknik analizde çubuk grafikler

Mum Grafikler:

Mum grafikler (candlestick) ilk kez Japonya'da kullanılmaya başlanmıştır, günümüzde de Japonya'da kullanımı oldukça yaygındır. Diğer piyasalarda da tercih edilmekle beraber kullanımı çubuk grafikler kadar yaygın değildir. Daha çok kısa vadeli, gün içi analizler için kullanılmaktadırlar. Mum grafikler de analizciye oldukça fazla bilgi verebilmektedir. Aşağıda mum grafik gösterimi ile ilgili örnek bulunmaktadır.

Mum grafiklerin bir diğer özelliği de barların şekline ya da dizilişine göre oluşan formasyonlardır (Çekiç, kayan yıldız, asılı adam gibi). Bu formasyonlara göre de çok kısa vadeli olmak üzere oldukça ilginç analizler yapılabilmektedir.

Teknik analizde mum grafikler

Yukarıda anlatılan teknik analizde kullanılan grafikler dışında sıfır-çarpı, kagi, renko gibi grafik türleri de incelenebilir.

Grafik türü seçtikten sonra yatırım vadesine göre fiyat gösterimi günlük, saatlik ya da haftalık olarak düzenlenmelidir. Fiyat grafiklerine hacim, ortalamalar gibi onlarca teknik gösterge eklenebilir. En çok bilgiyi içeren grafik değil, ihtiyaç olan bilgileri içeren ve okunması kolay gösterimler tercih edilmelidir.

Bu terimlerin İngilizce karşılıkları: Line Chart, Bar Chart, Candlestick Chart

Onur CEYLAN
Author: Onur CEYLANWebsite: https://tr.linkedin.com/in/onurceylanEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Hakkımda
Yatırımcı (Nitelikli), Finans ve Sermaye Piyasası Uzmanı (Piyasarehberi.org sitesindeki yazılar finansal okur yazarlığa katkıda bulunmak amacıyla tarafımdan yazılmaktadır, site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz).

Etiketler Grafik