Teknik analizde kullanılan her bir göstergenin kendine özel alım satım sinyali üretme koşulu vardır. Teoride oldukça anlaşılır ve kolay gibi gözüken teknik analiz göstergeleriyle alış-satış yapmak uygulamada o kadar da kolay olmayabilir. 

Yalnızca teknik göstergenin verdiği sinyale göre hareket edilmiş olsaydı piyasadan kar elde etmek herkes için oldukça kolay olurdu. Göstergelerin alım satım sinyalleri çoğu zaman başka göstergelerle, trend çizgileriyle veya teknik analiz formasyonları ile teyit edildiğinde doğru sonuçlar vermektedir.

Bu yazıda ise fiyat hareketleri ve teknik analiz göstergeleri arasındaki uyumsuzluklar kullanılarak nasıl alım-satım kararı verilebileceği anlatılmaktadır. Uyumsuzluklar piyasadaki trend dönüşlerini tespit etmek için kullanılırlar. Pozitif ve negatif olarak iki çeşit uyumsuzluk bulunmaktadır;

Teknik Analizde Pozitif Uyumsuzluklar: 

  • Pozitif uyumsuzluklar, fiyatların düşüş trendinde olduğu, yani her yeni fiyat çizgisinde diplerin daha aşağı seviyede oluştuğu durumlarda söz konusudur.
  • Fiyat seviyeleri yeni dipler yaparken gösterge dipleri buna uyum sağlamıyor ve daha yüksek seviyelerde oluşuyorsa, piyasanın alım yönünde trend değiştireceği beklentisi oluşmalıdır.
  • Fiyat dipleri ile gösterge dipleri birbirleri ile uyumlu hareket ediyorsa, yani bir uyumsuzluk yoksa düşüş trendi teyit edilmiş olur.

Aşağıda pozitif uyumsuzluğa Bist 100 'den bir örnek görülebilir;

Pozitif uyumsuzluk

Örnek MACD Pozitif Uyumsuzluk:

Yukarıdaki Bist grafiği 2013 yılına aittir. Fiyat hareketleri ve MACD göstergesi uyumsuzluğuna örnek olarak gösterilebilir. Grafiğe göre 2-3 ay boyunca düşen fiyatlar bir önceki seviyesinin altında dipler yaparak ilerlemiş, buna karşın MACD göstergesindeki düşüşler bir önceki seviyesine göre daha yüksek seviyelerde dip yapmıştır. Bu uyumsuzluğun sonucu olarak eylül ayından itibaren sert bir trend değişikliği yaşanmıştır. 

Teknik Analizde Negatif Uyumsuzluk: 

  • Negatif uyumsuzluklar fiyatların yükseliş trendinde olduğu, yani her yeni fiyat çizgisinde tepelerin bir önceki tepe seviyesine göre daha yukarıda oluştuğu durumlarda söz konusudur.
  • Fiyatlar yeni tepeler yaparken gösterge bir önceki tepesini geçemiyor ve yeni tepeler daha aşağıda kalıyorsa, piyasanın satış yönünde trend değiştireceği beklentisi oluşmalıdır.
  • Fiyat tepeleri ile gösterge tepeleri birbirleri ile uyumlu hareket ediyorsa, yükseliş trendi teyit edilmiş olur.

Aşağıda negatif uyumsuzluğa Bist 100 'den bir örnek görülebilir;

negatşf uyumsuzluk

Örnek MACD Negatif Uyumsuzluk:

Yukarıda yer alan örnek yine Bist 100 'den alınmıştır. 2014 yılına ait bu grafikte ise Bist bir önceki tepe seviyelerini geçerek yukarı trend görüntüsü veriyor, fakat MACD göstergesi aynı şekilde hareket etmiyor. Dikkat edilirse temmuz ayı sonunda Bist 100 grafiği zirve yapıyor ve bu zirveden sonra sert satışlar geliyor.  

Uyumsuzlukların doğru kullanılması ve tespit edilmesi tecrübe gerektirmektedir, doğru kullanıldıklarında ise oldukça faydalı sinyaller verebilirler. Uyumsuzluklar ile ilgili analizlerde dip ve tepe kuralları birbirine karıştırılmamalıdır. En önemli kural ise uyumsuzluklar ile trend değişikliği tespitinde göstergenin verdiği sinyale göre hareket edilmesi gerektiğidir.