Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede

Terim Açıklama
Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede

Piyasa yapıcısı olarak atanan bir borsa üyesi kuruluşun sürekli müzayede ile işlem gören menkul kıymetlerde çift taraflı, yani alım ve satım yönünde fiyat ve miktar vermesi ile oluşan işlem yöntemidir.

Piyasa yapıcı; Borsa yönetimi tarafından belirlenen şartları karşılayan ve bir menkul kıymette bu faaliyeti yürütmek için başvuruda bulunan üye kuruluştur.

Piyasa değeri düşük ve yüksek hacimli alım satımlara konu olmayan, alıcı ve satıcı sayısının az olduğu, yani derinliği olmayan, arz ve talep arasında dengesizlik yaşanan bazı menkul kıymetler sürekli müzayede işlem yöntemi için uygun olmayabilir. Bu durumda piyasa yapıcı üyenin yükümlülüğü özet olarak; sürekli müzayede yöntemi için uygun olmayan menkul kıymetler için alış ve satış yönünde kotasyon girerek ilgili menkul kıymetlerde likiditeyi ve fiyat istikrarını sağlamaktır. 

Piyasa yapıcılı sürekli müzayede yöntemi ile ilgili menkul kıymette piyasa yapıcının iradesi olmadan fiyat yönlendirici işlem yapmak pek mümkün değildir, bunun nedeni piyasa yapıcıya sağlanan özel haklardır. Sonuç olarak bu yöntem ile yatırımcıların likiditesi düşük menkul kıymetlerde oluşabilecek aşırı volatiliteden ve suni fiyat hareketlerinden korunması amaçlanmaktadır.