Libor

Terim Açıklama
Libor

"London Interbank Offered Rate", yani Londra Bankalararası Faiz Oranı'nın kısaltılmış halidir.

Dünyanın önde gelen, kredibilitesi yüksek bankalarının (yaklaşık 18 banka) kısa vadeli borçlanma için birbirlerine uyguladıkları referans faiz oranıdır. 

LIBOR, IBA (ICE Benchmark Administration) tarafından belirlenir, bu nedenle ICE LIBOR olarak da bilinmektedir. LIBOR, Dolar,Euro,Yen,Frank ve Pound olmak üzere beş ana para birimi üzerinden ve gecelik/yıllık arasında değişen yedi farklı vadede hesaplanmaktadır. LIBOR, genellikle 3 ay vadeli USD faiz oranı için kullanılırken bir tek LIBOR'dan bahsetmek mümkün değildir, her gün 35 farklı LIBOR yayınlanmaktadır.

LIBOR, Londra saati ile 11:30'da hesaplanarak Thomson Reuters aracılığı ile piyasalara açıklanmaktadır. Hesaplaması ise özet olarak, katılımcı bankaların Reuters sistemine tekliflerini (kotasyon) sunmaları ve bu tekliflerin aritmetik ortalamalarının alınması ile gerçekleşmektedir.

LIBOR'un önemi, bu faiz oranının bankaların borçlanma faizlerini belirlerken referans faiz oranı olarak kullanmalarıdır. LIBOR, bankalar açısından, devlet ve özel sektör borçlanma senetleri, kredi kartları,öğrenci kredileri,mortgage oranları, swap işlemleri gibi bir çok finansal araç için referans faiz oranıdır.

Londra Bankalararası Para Piyasasında, kredibilitesi yüksek bankaların birbirlerine ABD doları üzerinden borç verme işlemlerinde uyguladıkları faiz oranıdır. Londra saati ile 11:00' de sabitlenen bu oran piyasalar tarafından referans faizi olarak kullanılmaktadır. Örneğin, belirli bir borçlanma aracının faizi LIBOR+%0.2 (LIBOR artı) şeklinde ifade edilmektedir.

Not: Eskiden BBA LIBOR (British Bankers' Association) olarak bilinen bu oran BBA yönetiminin ICE'ye devri ile isim değiştirmiştir.

Bu terimin İngilizce karşılığı: London Interbank Offered Rate

Synonyms: LIBOR