Eurobond

Terim Açıklama
Eurobond

Yabancı bir ülkede, yabancı para birimi üzerinden çıkarılan borçlanma araçlarıdır.

Devletler (ya da şirketler) yurtiçinde ihraç ettikleri tahviller ve bonolar (DİBS) yardımı ile yerel piyasadan fon temin edebilecekleri gibi yurtdışından borçlanma yoluna da gidebilirler. Yurtdışı piyasaları hedef alan, yabancı para cinsinden ihraç edilen bu uzun vadeli dış borçlanma araçları "Eurobond" olarak adlandırılmaktadır.

Yurtdışında ihraç edilecek tahviller uluslararası finans kuruluşlarının oluşturduğu bir konsorsiyum aracılığı ile yapılmaktadır. 

"Bond" kelimesi yurtdışı piyasalarda "tahvil" için kullanılmaktadır. Vadeleri 2,3,5,10 ya da 30 yıl olabilir. Eurobondlar genellikle USD,YEN,EURO ve İsviçre Frangı üzerinden 5-30 yıl vade arasında ihraç edilmektedir. TC Hazinesi EURO ve USD üzerinden yurtdışı tahvil ihraç etmektedir.

Eurobondlar kupon ödemelidir. USD cinsinden ihraç edilenler 6 ayda bir, Euro cinsinden ihraç edilenler ise yılda bir kupon ödemelidir. Getirileri ise yurtiçi tahvil faizi hesaplaması ile benzerdir.

Eurobondların getirisi ihraççı ülkenin ya da şirketin rating notu ve genel kredibilitesi ile oldukça ilgilidir. Riski daha yüksek görülen bir ülkenin ihraç ettiği borçlanma araçlarının getirileri daha yüksek olacaktır.

Eurobond alan bir yatırımcı sabit getirili, uzun vadeli ve döviz cinsinden bir yatırım yapmış olur. Eurobondlar ikincil piyasalarda işlem görmektedir. Vade boyunca faizlerin düşüş göstermesi durumunda, eurobond ikinci el piyasada  satılarak daha yüksek getiri elde edilebilir.

Özet olarak Eurobond, yabancı para faizlerinde düşüş bekleyen ve dövize yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı için uygun bir yatırım aracıdır.