Brent Petrolü

Kuzey denizinde çıkarılan petrol olup dünya petrol piyasası için referans olan petrol türlerinden birisidir.

Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinen bu petrol çeşidi hafif ve tatlı petroller arasındadır. Düşük yoğunluğa sahip petrol "hafif" olarak sınıflandırılırken, sülfür değerinin düşük olması da "tatlı petrol" olarak isimlendirilir. Brent petrolü içerdiği %0.37 oranında sülfür ile tatlı petrol sınıfındadır. West Texas Intermediate (WTI) olarak bilinen petrol brent petrole göre daha tatlıdır.

Brent ismi ise bu bölgede petrol çıkarma faaliyeti gösteren Shell firmasının petrol alanlarına verdiği deniz kuşu isimlerinden gelmektedir. Brent ismi ise Brent Goose (Yosun Kazı) olarak bilinen kuştan gelmektedir. Aslında "Brent" petrolü bulunduğu bölgeye yakın bir çok petrol çıkarma tesisinden elde edilen petrolün karışımı olmakla beraber ortak isim olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki haritada 60'lı yılların başında keşfedilen Brent petrolünün çıkarıldığı bölge yaklaşık olarak görülebilir: 

Brent petrol fiyatı dünya enerji piyasası için oldukça önemli bir gösterge olup, dünya petrol arzının 2/3'ünün fiyatı brent petrole göre belirlenmektedir. Özellikle Avrupa, Afrika ve Orta Doğu petrolünün batı ülkeleriyle ticaretinde brent petrol fiyatı referans olarak kullanılmaktadır.

Petrol enerji ve endüstri ürünü olması dışında aynı zamanda oldukça spekülatif bir yatırım aracıdır. Petrol piyasasında fiyat arz ve talep dengesine göre belirlenmekte olup brent petrolüne dayalı kontratlar ile vadeli ya da spot olarak petrole yatırım yapılabilir. Bu borsalardan en önemlisi ICE (Intercontinental Exchange)'dir. Brent petrolü dışında referans olarak gösterilen WTI ve OPEC fiyatları arasında arz-talebe ve petrol kalitesine göre fiyat farkları bulunmaktadır.

Bu terimin İngilizce karşılığı: Brent Crude Oil

Yazar: Onur Ceylan