Borç Tavanı

Abd Hazinesi'nin maksimum borçlanabileceği limittir.

Borç tavanı ya da borç limiti ilk kez 1917 yılında I. Dünya Savaşı sırasında, özellikle savaş dönemlerinde çıkarılan ve "Liberty Bond" olarak bilinen devlet tahvilleri aracılığıyla ABD'nin müttefiklerine finansman sağlamayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Daha öncesinde ABD Hazinesi'nin çıkartacağı tahvillerin her biri ABD Kongresi tarafından onaylanırken savaş döneminde hızlı ve kolay bir şekilde borçlanılmasını sağlamak amacıyla bir limit dahilinde borçlanılmasına izin verilmiştir. Bu limite ulaşıldığı takdirde limitin arttırılması yine ABD Kongresi'nin onayı ile mümkündür.

ABD'de borçlanma limitine defalarca ulaşılmış olup bu dönemlerde kısa süreli krizler yaşanmaktadır. Borç tavanının yükseltilmesi için her defasında Kongre'den onay alınabilmiştir. 1960-2014 yılları arasında 78 kez borç tavanı yükseltilmiştir.

Borç tavanı ABD açısından büyük önem taşımaktadır. Borçlanma limitinin arttırılmadığı bir durumda ABD Hükümeti mali yükümlülüklerini yerine getiremeyecek ve temerrüde düşecektir. Bunların sonucunda ABD'nin kredi notu tehlikeye girecek ve ABD Doları hızla değer kaybedecektir. Bunların dışında ABD Hükümeti emeklilik, sosyal güvenlik sağlık ve maaş ödemelerinde de kaçınılmaz şekilde sorunlar yaşayacaktır.

2014 itibariyle ABD Borç Tavanı 16.7 Trilyon Dolar'dır. Aşağıda Borç Tavanı grafiği görülebilir;

Bu terimin İngilizce karşılığı: Debt Ceiling

Yazar: Onur Ceylan