ABD Tarım dışı istihdam verisi tüm piyasa oyuncularının yakından takip ettiği ve özellikle döviz piyasalarında yön belirleyici bir veridir.

İngilizce orjinal ismi "nonfarm payroll" olan "tarım dışı istihdam verisi" Amerikan İstihdam İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics, http://www.bls.gov) tarafından her ayın ilk cuma günü ABD saati ile 08:30'da açıklanmaktadır. Bu veri ile beraber haftalık çalışma saatleri ve haftalık kazanç istatistikleri de oluşturulmaktadır.

Tarım Dışı İstihdam Verisi Nedir?

ABD Tarım dışı istihdam verisi hesaplamasına tüm çalışanlar dahil edilmemektedir, dahil olmayan çalışanlar şu şekildedir;

  • Devlet memurları
  • Kar amacı gütmeyen yardım kuruluşu çalışanları
  • Tarım işçileri
  • Evlerde istihdam edilen özel çalışanlar

Yukarıdaki çalışanlar çıkarıldığında "tarım dışı istihdam" ile yaklaşık olarak imalat, inşaat ve hizmet sektörlerinde istihdam edilen kişiler anlaşılmaktadır. Bu tanıma göre istihdam edilen çalışanlar ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın %80 lik kısmını üretmektedir, bu nedenle tarım dışı istihdam verisindeki değişimler istihdamdaki olumlu ya da olumsuz gidişi daha net ortaya koymaktadır, bu özellikleri ile ABD ekonomisi açısından önemli bir göstergedir.

Özellikle 2011 yılından sonra ABD hükümetinin ekonomiyi canlandırma çabaları nedeniyle tarım dışı istihdam verisine olan ilgi oldukça artmıştır. İstihdamın aydan aya artıyor olması doğal olarak daha çok üretimin yapılacağının ve daha çok harcama yapacak insan olacağının, yani özetle ekonomik aktivitenin artmakta olduğunun öncü göstergesidir.

Tarım Dışı İstihdam Verisi Nasıl Yorumlanır?

Tarım dışı istihdam verisi bir önceki aya göre istihdamdaki değişimi ifade etmektedir. Veri artı ya da eksi şeklinde açıklanır. Pozitif bir rakam bir önceki aya göre istihdamda artışı gösterir. ABD Tarım dışı istihdam verisi beklentiler ile beraber yorumlanır:

  • Beklentilerin üzerinde gelen bir veri, yani daha çok kişinin istihdam edildiği yönünde bir istatistik Abd Doları'nın diğer para birimleri ve emtia karşısında değerlenmesine neden olacaktır.
  • Beklentilerin altında oluşan bir veri ise ekonomik aktivitenin yeterli derecede artmadığı şeklinde bir fikir verecek ve Abd Doları'nın değer kaybetmesine neden olacaktır.

Yatırımcıların ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanacağı gün ve saatlere dikkat etmeleri, gün içi, yani çok kısa vadeli alım-satım yapmayan, daha uzun vadeli düşünen yatırımcıların bu saatlerde oluşan dalgalanmalardan etkilenmemek için piyasanın yön bulmasını beklemeleri gerekebilir. Özellikle uzun vadeli yatırımlarda işsizlik oranı ile ilgili istatistiklerin takip edilmesi makro ekonomik görünümün analizi açısından daha sağlıklı olacaktır.

Tarım Dışı İstihdam Grafiği:

Aşağıda  ABD Tarım Dışı İstihdam ve ABD İşsizlik Oranı geçmiş verileri uzun vadeli grafik üzerinde gösterilmiştir;


Grafiklerden de anlaşıldığı üzere ABD tarım dışı istihdam verisi dalgalanan bir seyir izlese de, iş gücüne sürekli pozitif bir katılım olduğu ve buna bağlı olarak da işsizlik oranının düştüğü görülüyor.

ABD tarım dışı istihdam verisi dünya ekonomisini etkileyen başlıca göstergeler arasındayken ülkemizde de istihdam verileri yerel anlamda önemli bir makro ekonomik göstergedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için TÜİK tarafından yayınlanan işsizlik oranı verileri ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Onur CEYLAN
Author: Onur CEYLANWebsite: https://tr.linkedin.com/in/onurceylanEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Hakkımda
Yatırımcı (Nitelikli), Finans ve Sermaye Piyasası Uzmanı (Piyasarehberi.org sitesindeki yazılar finansal okur yazarlığa katkıda bulunmak amacıyla tarafımdan yazılmaktadır, site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz).