MACD, "Moving Average Convergence Divergence" teriminin kısaltılmış halidir. Türkçe'ye "hareketli ortalamaların yakınlaşması ve uzaklaşması" şeklinde çevrilebilir. MACD, alım satımlarda verdiği olumlu sonuçlar nedeniyle teknik analizde oldukça sık kullanılan ve güvenilen bir göstergedir.

Aşağıda başlıklar halinde MACD nedir, nasıl yorumlanmalıdır ve alım satımlarda nasıl kullanılabilir gibi soruların cevaplarını görebilirsiniz;

MACD Nedir, Nasıl Hesaplanır? 

MACD indikatörü 70'li yılların sonunda Gerald Appel tarafından bulunmuş ve o yıllardan itibaren teknik analizin önemli bir parçası haline gelmiştir. MACD'nin temelini hareketli ortalamalar oluşturmaktadır, hareketli ortalamalara bağlı bir gösterge olması nedeniyle trendi takip eden göstergeler arasındadır. MACD'nin hesaplanması aslında oldukça kolaydır, kısaca biri hızlı, diğeri yavaş iki üssel hareketli ortalamanın farkından oluşur.

MACD = (Hızlı Üssel HO) - (Yavaş Üssel HO)

MACD'nin orjinal uygulamasında, hızlı hareketli ortalama periyodu olarak 12, yavaş hareketli ortalama periyodu olarak da 26 gün kullanılmaktadır. Bu hesap sonucunda çıkan farklar histograma dönüştürülür ve fiyat grafiğinin altında indikatör olarak kullanılır.

Aşağıda MACD'nin örnek bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu grafiğe göre mavi alanlar 12 ve 26 günlük üssel hareketli ortalamaların farklarını göstermektedir. İki hareketli ortalama arasındaki fark açıldıkça histogram da uç noktalara doğru hareket etmektedir. hareketli ortalamalar arasındaki fark sıfırsa, histogram da sıfır değerini almaktadır (Histogram gösterimi yerine MACD, histogramın dış sınırından çizilen düz bir çizgi olarak da çizilebilir, bu yazıdaki örnekte ilgili gösterim şekli görülebilir).

Özetle;

  • MACD sıfır çizgisindeyse; 12 ve 26 günlük hareketli ortalamalar birbirini kesmiştir.
  • MACD pozitif bölgedeyse; Hızlı hareketli ortalama (12 günlük) yavaş hareketli ortalamanın (26 günlük) üzerindedir.
  • MACD negatif bölgedeyse; Hızlı hareketli ortalama (12 günlük) yavaş hareketli ortalamanın (26 günlük) altındadır.

macd göstergesi

Not: MACD'nin çalışma mekanizmasını anlamak için ilk önce hareketli ortalamalar hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir, bu konu ile ilgili temel bilgileri öğrenmek istiyorsanız  hareketli ortalamalar ile ilgili yazıyı okumanız faydalı olacaktır.

MACD Nasıl Yorumlanmalıdır, Alım Satımlarda Nasıl Kullanılır? 

MACD, sıfır çizgisinin altında alçalmaya devam ediyorsa negatif trendin güçlendiği, sıfır çizgisinin üzerinde, pozitif alanda yükseliyorsa pozitif trendin güçlendiği kabul edilmektedir. MACD histogramının hangi alanda olduğu bize trend hakkında fikir verebilir, fakat bu göstergeyi alım satımlarda verimli kullanabilmek için trendin değişme zamanı hakkında da bilgiye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Trend değişimini ölçebilmek adına "tetik çizgisi" ya da "sinyal çizgisi" olarak bilinen üçüncü bir üssel hareketli ortalama daha kullanılmaktadır. Yukarıdaki örnek MACD grafiğinde kırmızı çizgi ile gösterilen hareketli ortalama tetik çizgisidir.  Genel formülde MACD çizgisinin 9 günlük üssel hareketli ortalaması histogram üzerine yerleştirilerek kullanılmaktadır.

MACD çizgisi tetik çizgisinin üzerindeyse pozitif, MACD çizgisi tetik çizgisinin altındaysa negatif trend hakimdir diyebiliriz, fakat MACD alım satım sinyalleri tetik çizgisi ile MACD çizgisinin kesişmesi ile gelmektedir. MACD çizgisinin ne zaman dip, ne zaman tepe yaptığını kendisinin hareketli ortalaması olan tetik çizgisine bakarak tespit etmek mümkündür:

  • MACD'nin yönünü aşağı çevirerek, tetik çizgisini pozitif bölgede aşağı doğru kesmesi satış sinyali olarak değerlendirilmektedir.
  • MACD'nin yönünü yukarı çevirerek, tetik çizgisini negatif bölgede yukarı doğru kesmesi alış sinyali olarak değerlendirilmektedir.

Grafikler üzerinde ya da teknik analiz programlarında MACD'nin farklı kısaltmaları ile karşılaşılabilir. En yaygın gösterimi aşağıdaki şekildedir;

MACD (x, y, z)

MACD (12, 26, 9) => 12 ve 26 günlük üssel ortalamaların farkı ve 9 günlük üssel hareketli ortalamadan oluşan tetik çizgisi

MACD Örnek Uygulaması:

Aşağıda Bist100'ün 2010 ve 2013 yıllarına ait fiyat grafiklerinden parçalar bulunmaktadır. Grafiğin kolay okunması amacıyla MACD histogram olarak değil çizgi olarak gösterilmiştir.

(1) numaralı grafikte olduğu gibi mavi MACD çizgisi kırmızı tetik çizgisini negatif alanda yukarı doğru keserse (üstünde kalırsa) bu bir alış sinyalidir.

(2) numaralı grafikte olduğu gibi mavi MACD çizgisi kırmızı tetik çizgisini pozitif alanda aşağı doğru keserse (altında kalırsa) bu bir satış sinyalidir.

Sinyaller alındıktan sonra oluşan fiyat hareketleri incelenirse MACD'nin her iki grafikte de uygun zamanda trend değişimini gösterdiği görülebilir. MACD her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir, özellikle sıfır çizgisine yakın bölgelerde gelen sinyallere şüpheyle yaklaşılmalıdır, diğer indikatör kullanımlarında olduğu gibi mutlaka farklı araçlarla teyit edilmesi gerekebilir. Fakat histogram ile tetik çizgisi ne kadar uç noktalarda kesişirse sinyal de o kadar güçlü olarak kabul edilmekte ve çoğu zaman trend değişimini tespit etmede başarı sağlamaktadır.

macd örnek grafik

Her indikatörde olduğu gibi periyotları vadeye ya da yatırım aracına göre optimize etmek mümkündür. MACD için de farklı periyotlar kullanılabilir, fakat indikatörleri aşırı optimize etmek ya da kusursuz bir kombinasyon aramak çok doğru bir yaklaşım değildir.

MACD'nin negatif ve pozitif alanda alabileceği bir sınır değer, yani minimum ve maksimum değer bulunmamaktadır, bu nedenle aşırı alım-satım göstergesi olarak kullanılması çok doğru sonuçlar vermeyecektir. Bir diğer alım-satım yöntemi de MACD ile fiyat hareketleri arasındaki "uyumsuzluklardır". Teknik analizde uyumsuzluklar ayrı bir yazıda incelenmiş olup kısaca fiyat dip ve tepelerinin indikatör dip ve tepelerine göre farklı hareket etmesi olarak açıklanabilir.

Bu terimin İngilizce karşılığı: Moving Average Convergence Divergence

Onur CEYLAN
Author: Onur CEYLANWebsite: https://tr.linkedin.com/in/onurceylanEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Hakkımda
Yatırımcı, Finans ve Sermaye Piyasası Uzmanı ( S P K ileri düzey lisansı ve türev araçlar lisansı sahibiyim. Eski bankacıyım, uzun süredir bireysel yatırım portföyümü yönetiyorum. Piyasarehberi.org sitesindeki yazılar finansal okur yazarlığa katkıda bulunmak amacıyla tarafımdan yazılmaktadır, site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz ).