Piyasalar ve Piyasanın Temel Kavramları

Bist Pazar Yerleri

BİST Pay Piyasası'nda Yer Alan Pazarlar

Borsa İstanbul yalnızca hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir pazar yeri değildir, Borsa İstanbul pay piyasası, vadeli işlem ve opsiyon piyasası, borçlanma araçları piyasası ve kıymetli madenler piyasası olmak üzere dört ana piyasadan oluşmaktadır. Hisse senetlerinin alınıp satıldığı pay piyasası ise kendi içinde farklı pazar yerlerine ayrılmıştır;

faiz oranlarının bileşenleri

Faiz Oranları Nasıl Belirleniyor?

Faiz oranları ekonominin en temel verileri arasındadır. Faiz oranlarının ekonomiye etkilerini, ekonomik gelişmelerin de faiz oranlarına etkilerini anlamak için öncelikle faiz oranları nasıl belirlenir, faiz oranlarının bileşenleri nelerdir sorularının da anlaşılması gerekiyor.

TCMB Faizleri

Merkez Bankası Faiz Oranları ve Faiz Koridoru

TCMB'nin kullandığı faiz oranlarının sayıca fazla olması ve aynı faiz oranının farklı şekillerde adlandırılmış olması yatırımcı açısından karışıklığa neden olmaktadır. Bu yazıda faiz oranları ile ilgili karışıklığın giderilmesi ve dolayısıyla TCMB faiz kararlarının net bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla TCMB'nin kullandığı faiz oranları hakkında özet bilgiler verilmiştir.

borsada fiyat

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Borsada işlem gören şirketlerin hisse senedi fiyatları her gün yukarı ya da aşağı yönde değişiyor. Peki hisse senedi fiyatlarının her gün değişmesine neden olan faktörler nelerdir? Bu yazıda özellikle borsa ile yeni tanışan yatırımcılar için borsadaki fiyat mekanizmasının temel çerçevesi özetlenmiştir;

borsa endeksleri

BİST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Borsaların genel performanslarının ölçümleri endeksler aracılığı ile yapılmaktadır. Endeksler belirli özelliklere sahip hisse senetlerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmakta ve bu hisse senetlerinin ortak performansının yatırımcılar tarafından takip edilebilmesi amacıyla hesaplanmaktadır.

getiri eğrisi

Verim Eğrisi Nedir, Nasıl Yorumlanır?

"Verim eğrisi" ya da diğer adıyla "getiri eğrisi" vade ve faiz oranları arasındaki ilişkinin grafiksel gösterimidir. Verim eğrisinin şekli merkez bankaları gibi karar vericilerin, ekonomistlerin ve yatırımcıların gelecekte piyasanın ve ekonominin durumu ile ilgili tahmin yapmalarını ve buna göre gelecekle ilgili karar almalarını sağlayan önemli bir göstergedir.