Piyasalar ve Piyasanın Temel Kavramları

TCMB Faizleri

Merkez Bankası Faiz Oranları ve Faiz Koridoru

TCMB'nin kullandığı faiz oranlarının sayıca fazla olması ve aynı faiz oranının farklı şekillerde adlandırılmış olması yatırımcı açısından karışıklığa neden olmaktadır. Bu yazıda faiz oranları ile ilgili karışıklığın giderilmesi ve dolayısıyla TCMB faiz kararlarının net bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla TCMB'nin kullandığı faiz oranları hakkında özet bilgiler verilmiştir.

borsada fiyat

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Borsada işlem gören şirketlerin hisse senedi fiyatları her gün yukarı ya da aşağı yönde değişiyor. Peki hisse senedi fiyatlarının her gün değişmesine neden olan faktörler nelerdir? Bu yazıda özellikle borsa ile yeni tanışan yatırımcılar için borsadaki fiyat mekanizmasının temel çerçevesi özetlenmiştir;

borsa endeksleri

BİST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Borsaların genel performanslarının ölçümleri endeksler aracılığı ile yapılmaktadır. Endeksler belirli özelliklere sahip hisse senetlerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmakta ve bu hisse senetlerinin ortak performansının yatırımcılar tarafından takip edilebilmesi amacıyla hesaplanmaktadır.

getiri eğrisi

Verim Eğrisi Nedir, Nasıl Yorumlanır?

"Verim eğrisi" ya da diğer adıyla "getiri eğrisi" vade ve faiz oranları arasındaki ilişkinin grafiksel gösterimidir. Verim eğrisinin şekli merkez bankaları gibi karar vericilerin, ekonomistlerin ve yatırımcıların gelecekte piyasanın ve ekonominin durumu ile ilgili tahmin yapmalarını ve buna göre gelecekle ilgili karar almalarını sağlayan önemli bir göstergedir.

Banka faizleri

Valörlü veya Kısmi Vadesiz Şartlı Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Yatırım araçlarının ve bankacılık hizmeti verilen kanalların çeşitlenmesi ve bankalar arasında artan rekabetin sonucunda tasarruf sahiplerine sunulan yatırım seçenekleri de her geçen gün artmaktadır. Özellikle son yıllarda reel getirileri oldukça düşmüş olan mevduat sahiplerinin bankalara çekilmesi amacıyla düzenlenen faiz kampanyalarında da artış olduğu görülmektedir.

Sermaye Piyasası Suçları

Sermaye Piyasalarında Suç Sayılan Faaliyetler

Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren yatırımcıların sermaye piyasası suçları hakkında bilgi edinmeleri hem kendilerini hukuksal anlamda zor durumda bırakmamaları, hem de bu faaliyetlerde bulunanlara karşı kendilerini koruyabilmeleri açısından önem taşıyor.