Ülkelere göre kullanılan para birimleri farklıdır, bu durumda herhangi bir faaliyet sonunda ödeme yapılacaksa, ödeme tutarının diğer ülke para birimi üzerinden değerinin bilinmesi gerekir. 

Bir ülke para biriminin diğer bir ülkenin para birimi üzerinden değeri "döviz kuru" olarak adlandırılır. Kurlar ile ilgili farklı terimler kullanılmaktadır; örneğin biraz önceki basit tanım nominal döviz kuru tanımıdır. USD/TL kuru 2.15 dediğimizde 1 Usd'nin Türk lirası karşılığı 2.15 demek istemekteyiz, bu ikili gösterim 1 USD kaç TL sorunun kısaltılmış halidir. Bu durumda döviz kurlarındaki hareketler farklı ülke vatandaşları için alım gücünü etkileyebilmektedir. Örneğin USD/TL nin 2.30 seviyesine gelmesi Türk Lirası için nominal değer kaybıdır, yabancıların ülkemizdeki alım gücünü arttırır. Tam tersi durumda USD nin 2 TL'ye inmesi nominal değer kazancıdır ve ülkemizin USD varlığı olan yabancılar için pahalılaşması anlamına gelmektedir. Bu durumda ABD'ye giden bir Türk turist için de o ülkedeki alım gücü artacaktır.

Yukarıdaki basit hesaplar günlük hayatta kullanılmaktadır fakat iki para biriminin doğru karşılaştırılması için enflasyon oranlarından arındırılması gerekir. İki ülkenin fiyat düzeyi kullanılarak enflasyondan arındırılmış kurlar Reel Döviz Kuru olarak adlandırılır. 

Yukarıdaki örneğe tekrar geri dönersek;

1 yıl önce USD/TL'nin 2.05 bir yıl sonra ise 2.15 olduğu, ABD'de yıllık enflasyonun %2, Türkiye'de ise %8 olduğu, yani Abd fiyat düzeyi 100'den 102'ye, Türkiye için ise 100'den 108'e çıktığı bir durum için güncel reel kur değerini hesaplarsak:

KUR x ( Yabancı ülke fiyat düzeyi / Ulusal fiyat düzeyi) = Reel Kur

2.15 x (102 / 108) = 2.03 olarak hesaplanabilir.

Bu örnekte de görüldüğü üzere, para birimi nominal olarak değer kazanmış gibi görünse de TL reel olarak USD karşısında değer kaybetmiştir. 

Yukarıdaki hesaplamanın günümüz ticaret hayatı düşünüldüğünde daha basitleştirilmesi ve aktif ticaret yapılan ülke kurlarını da kapsayacak hale getirilmesi gerekmektedir. Ticari faaliyetlerin yoğun olduğu ülkelerin (36 adet ülke) reel kurlarının ticaret hacmi ve fiyat düzeyine göre ağırlıklı ortalaması ile hesaplanan kura Reel Efektif Döviz Kuru denilmektedir. 

Bu hesapların kolaylaştırılması amacıyla TCMB reel efektif döviz kuru endeksi yayınlamaktadır. Tcmb sitesinden detaylı tablo indirilebilir. 

Bir diğer döviz kuru kavramı ise Çapraz Kur'dur. çapraz kur ise ulusal para birimi dışındaki iki farklı para biriminin birbirleri üzerinden değerini ifade eder. Örneğin Usd/TL=2 TL, Euro/TL = 3 TL ise Euro/Usd çapraz kuru 1.5 olarak hesaplanır. yani 1 Euro 1.5 Usd dir. Farklı para birimleri kullanımda anlaşılabilirlik ve kolaylık için genel olarak USD cinsinden ifade edilir. Çapraz kurlar USD bazında Merkez bankası tarafından günlük olarak yayınlanmaktadır.  

Bir para biriminin diğeri üzerinden değerine "Parite" de denmektedir. Örneğin Euro Usd paritesi, Usd TL paritesi ya da Dolar Yen paritesi şeklinde kullanılabilir.

Onur CEYLAN
Author: Onur CEYLANWebsite: https://tr.linkedin.com/in/onurceylanEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Hakkımda
Yatırımcı, Finans ve Sermaye Piyasası Uzmanı ( S P K ileri düzey lisansı ve türev araçlar lisansı sahibiyim. Eski bankacıyım, uzun süredir bireysel yatırım portföyümü yönetiyorum. Piyasarehberi.org sitesindeki yazılar finansal okur yazarlığa katkıda bulunmak amacıyla tarafımdan yazılmaktadır, site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz ).

Etiketler Döviz Kur Parite Forex